Jak mogliśmy usłyszeć dziś na konferencji prasowej w sejmie – powstał zespół parlamentarny dotyczący spraw własności i detektorystów.
Konferencja prasowa z udziałem przedstawiciela Polskiego Związku Eksploratorów (największej organizacji zrzeszającej poszukiwaczy) oraz przedstawicielem niedawno uformowanego stowarzyszenia Reduta Praw Poszukiwaczy i Własności, została zorganizowana przez wolnościową partię Konfederacja.
Przedstawiciele tego ugrupowania oraz reprezentujący zwykłych obywateli i ich interesy członkowie wspomnianych organizacji, ogłosili dziś powstanie zespołu parlamentarnego do spraw własności i detektorystów. W przemówieniu które możecie obejrzeć poniżej można usłyszeć że pierwszy raz od lat 20-tych ubiegłego wieku ktoś wreszcie podejmuje próbę normalizacji i ucywilizowania obowiązujących przepisów. Powstały one na zakłamaniu i służą tylko niektórym grupom społecznym, jednak z pewnością nie naszemu wspólnemu dziedzictwu i kulturze oraz wynikającemu z konstytucji prawu własności.
Link do wersji z YouTube https://www.youtube.com/watch?v=mYmU4DnPTE0
Od dłuższego czasu detektoryści i część środowiska naukowego zabiegaja o unormowanie i sprecyzowanie wielu zapisów ustawy m.in. definicji zabytków, zbliżenie naszych przepisów do krajów zachodnich przy poszanowaniu praw obywatelskich oraz dobra wspólnego dziedzictwa.
Jest to oczywiście początek nadchodzącej wielkiej batalii z nazywanym w żargonie eksploratorów i części środowisk naukowych „betonem”, który od lat uzurpuje sobie prawa do decydowania o naszej historii, kulturze i dziedzictwie. Poprzez uprzywilejowane pozycje i dotychczasowy monopol na kształtowanie tych sfer, ponad głowami zwykłych obywateli. Wszelkie dotychczasowe próby porozumienia tj. rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zostały zerwane – spełzły na niczym i nie przyniosły żadnych efektów.
Trudno powiedzieć czy rozpoczęta walka o normalizację prawa w wymienionych kwestiach odniesie jakieś namacalne efekty oraz kiedy doczekamy się długo wyczekiwanych zmian. Jedno jednak jest pewne – stworzony zespół parlamentarny sprawi że głos obywateli będzie musiał być wreszcie wysłuchany i poddany do publicznej dyskusji, co na pewno nie spodoba się części środowiska konserwatorskiego i archeologicznego. Wierzymy jednak że prawo zostanie w tej kwestii wreszcie sprecyzowane, uproszczone i będzie zarazem bardziej sprawiedliwe – mając wciąż na uwadze ważną kwestię ochrony naszego wspólnego dziedzictwa i kultury.