Niezwykła mozaika z początku naszej ery została odkryta w Aleksandrii przez Polaków

0
Mozaika odkryta przez Polskich archeologów w Kom el-Dikka

Mozaikę sprzed blisko 2 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Aleksandrii w Egipcie. Znalezisko świadczy nie tylko o zamożności ówczesnych mieszkańców badanych domów mieszkalnych, ale też o popularności sztuki mozaikarskiej – poinformowali PAP odkrywcy.

Starożytny dom, wewnątrz którego dokonano odkrycia, położony jest na w sercu antycznego miasta – Aleksandrii. To stanowisko archeologiczne, określane jako Kom el-Dikka, badane jest od 1960 r. przez ekipę badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Ministerstwem Starożytności Egiptu.

Widok na stanowisko Kom el-Dikka w Egipcie fot. isawnyu [CC BY 2.0], via Wikimedia Common

W ostatnich latach prace wykopaliskowe koncentrują się na badaniach architektury mieszkalnej z I–III wieku, czyli czasów, w których Egipt znalazł się pod władaniem Rzymu.

Zdjęcie z terenu wykopalisk w Kom el-Dikka fot. Institute for the Study of the Ancient World [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

„Skądinąd wiadomo, że budynki z tego okresu mogą być bogato zdobione, co znalazło potwierdzenie w naszych tegorocznych okryciach. W jednym z domów mieszkalnych odkryliśmy piękną mozaikową posadzkę” – opowiada szef wykopalisk, dr Grzegorz Majcherek cytowany w komunikacie przesłanym do PAP przez CAŚ UW.

Fragment odkrytej rzymskiej mozaiki na terenie Aleksandrii for.Grzegorz Majcherek

Mozaika podłogowa zdobiła podłogę jadalni bogatego domu. Główne pole tej wielobarwnej posadzki, która mierzy 2,6 x 2,6 m, składa się z sześciu heksagonalnych paneli zdobionych kwiatami lotosu i obramowanych wijącymi się ornamentami. W pozostałych polach umieszczono pąki lotosu.

Zdaniem odkrywców taka kompozycja z użyciem koła wpisanego w kwadrat, była niezwykle popularna w rzymskim Egipcie. Uważana jest za element charakterystyczny dla stylu aleksandryjskiego.

Inna mozaika odkryta wcześniej przez Polski zespół archeologów w Kom el-Dikka

Polski zespół odkrywał mozaiki na Kom el-Dikka już w poprzednich latach. Dla zwiedzających udostępnione są te eksponowane w tzw. Willi Ptaków z I-II w. Ruiny budowli określono w ten sposób właśnie ze względu na motywy widoczne na mozaice – przedstawia gołębie, pawie, przepiórkę i papugę.

To nie pierwsze ważne znalezisko polskich archeologów na Kom el-Dikka. W 2004 roku kierujący wykopaliskami dr Grzegorz Majcherek ogłosił odkrycie dużego kompleksu świetnie zachowanych sal wykładowych z czasów późnego antyku (V-VII w. n.e.). To jedyne znane z obszaru śródziemnomorskiego materialne pozostałości po starożytnej uczelni. Można je teraz zwiedzać w Parku Archeologicznym, utworzonym we współpracy z polskimi archeologami i konserwatorami.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Koszulka Zwiadowca Historii wykonana jest z najwyższej jakości bawełny tkanej u nas i WYKUTA w 100 % w Polsce.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.