Funkcjonariusze Skarbówki z Białegostoku podczas kontroli przesyłek w oddziale jednej z firm kurierskich ujawnili 3 niemieckie karabiny maszynowe MG 34 (Maschinengewehr 34) pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Zabytkowa broń miała trafić do Wielkiej Brytanii od nadawcy z Łotwy.
Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku podczas kontroli wykonywanej w oddziale jednej z firm kurierskich zainteresowali się paczką nadaną na Łotwie do odbiorcy w Wielkiej Brytanii, na której nie widniała żadna deklaracja dotycząca zawartości. Po otwarciu przesyłki okazało się, że w jej wnętrzu znajdują się 3 niemieckie karabiny maszynowe MG 34 używane na frontach II wojny światowej.
Z uwagi na podejrzenie naruszenia przepisów ustawy o broni i amunicji w zakresie prawidłowości przesyłania i przewozu broni w sprawie zostało wszczęte postępowanie, do którego zostały zabezpieczone ujawnione karabiny. Aby wyjaśnić wszelkie okoliczności tego przypadku, podlaska KAS nawiąże również współpracę z łotewskimi służbami. Niewykluczone, że zabytkowa broń opuściła terytorium Łotwy nielegalnie.
MG 34 (Maschinengewehr 34) był uniwersalnym, szybkostrzelnym karabinem maszynowym produkcji niemieckiej strzelającym pociskami kal. 7,92 mm, powstałym w latach 30. ubiegłego wieku. To podstawowa broń wsparcia w niemieckim Wehrmachcie, produkowana w kilku wariantach i używana także przez inne formacje oraz wojska pancerne, lotnictwo i marynarkę wojenną. Na szeroką skalę MG 34 był użytkowany przez niemiecką piechotę do 1943 roku, kiedy wyparł go jego następca – MG 42.
Historia karabinu MG 34
W 1934 roku, zaraz po dojściu do władzy Adolfa Hitlera, Niemcy poczuły się dostatecznie silne, aby uwolnić się od ograniczeń traktatu wersalskiego, który ograniczał między innymi produkcję broni automatycznej. Zaczęto otwarcie zbroić się. Jedną z podstawowych potrzeb był lekki i niezawodny karabin maszynowy, który zastąpiłby solidne, ale ciężkie sMG 08 i niezbyt udane leMG 08/15.
Zadanie wyprodukowania prototypów zlecono firmie Mauser. Projekt opracował inż. Louis Stange z firmy Rheinmetall. Prace postępowały bardzo szybko. Ułatwieniem był fakt, że po zawarciu traktatu wersalskiego wiele fabryk broni nieautomatycznej i sportowej kontynuowało, pod różnymi przykrywkami, konstrukcję broni maszynowej. Wiele projektów badawczych zlecano za granicą.
Nowy karabin powstał już w 1934 roku i został wprowadzony do uzbrojenia Wehrmachtu pod oznaczeniem Maschinengewehr 34 (MG34). Nowa broń charakteryzowała się wieloma nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Karabin zależnie od potrzeb mógł być zasilany z magazynków lub taśmy. Zmiana rodzaju zasilania wymagała zmiany pokrywy komory zamkowej (jedna komora miała gniazdo magazynka, druga była wyposażona w mechanizm przesuwu taśmy).
Louis Stange zastosował w nowej broni nietypowy mechanizm spustowy. Broń, pomimo braku przełącznika rodzaju ognia, mogła strzelać zarówno ogniem pojedynczym jak i seriami. Zapewniała to specjalna konstrukcja mechanizmu spustowego i spustu. Spust posiadał dwa wgłębienia. Przy ściąganiu spustu górnym wgłębieniem (oznaczone literą „E”) strzelał ogniem pojedynczym, a przy ściąganiu spustu wgłębieniem dolnym (oznaczonym literą „D”) seriami.
Uniwersalny karabin maszynowy MG-34 stał się podstawową zespołową bronią maszynową niemieckich sił zbrojnych. Występował w uzbrojeniu wszystkich ich rodzajów. W piechocie, broni pancernej, lotnictwie (oddziały spadochronowe i ochrona lotnisk), marynarce wojennej. Jednak dość szybko okazało się, że jest to broń doskonała, ale trudna w produkcji i wymagająca starannej obsługi. Doświadczenia bojowe wykazały, że bez zasilania magazynkowego można się obejść, a z ukmu strzela się wyłącznie seriami. Dlatego pojawienie się znacznie prostszego, tańszego i łatwiejszego w produkcji ukmu MG42 spowodowało, że od 1943 roku MG 34 zaczął znikać z uzbrojenia jednostek piechoty.
MG34 do końca wojny był stosowany jako uzbrojenie czołgów i innych pojazdów pancernych, gdyż w przeciwieństwie do MG-42, którego lufę wymienia się w bok, pozwalał na wymianę lufy do tyłu po przekręceniu komory zamkowej oraz ze względu na kwadratowy kształt osłony lufy nowszej broni, który czynił ją nieprzydatną (mniejszy kąt ostrzału przy zastosowaniu jarzm kulowych) jako uzbrojenie wspomagające niemieckich pojazdów bojowych.
W czasie wojny MG34 były używane głównie przez jednostki niemieckie, pewna liczba zdobycznych MG 34 znalazła się także na uzbrojeniu armii amerykańskiej (wydano nawet instrukcję „TM E9-206A German 7,9-mm Dual Purpose Machine Gun MG34” przeznaczoną dla obsług zdobytych ukmów). Po wojnie karabiny MG-34 były używane przez armie Czechosłowacji, Francji, Izraela. Pojawiły się nawet podczas wojny wietnamskiej i secesji Biafry.
źródło: KAS Białystok i wikipedia
Nie wasze,nie krajowe ale i tak ukradniecie i się dop…licie złodzieje ze skarbówki.Typowe…
Bardzo dobrze zrobili, to bardzo niebezpieczne przedmioty. Przecież można się tym zamachnąć i uderzyć kogoś w głowę.
Polska skarbowka … Organizacja zlodziejska dzialajaca zgodnie z „prawem”. Jak cos zaciekawi to musza ukrasc i koniec. To co wyryli swoimi chciwymi lapami to bylo bronia kiedys. Teraz to zlom majacy wartosc dla kolekcjonera. Boze co to za kraj. Litwini powinni ich wysmiac i oskarzyc nie wiem o co ale to by sie tej bandzie przydalo bo mysla ze wszystko im wolno.
Jaki to sukces?,broń nie zdolna do oddania ognia,muzealna,poza tym,jeśli ktoś usilnie by chciał skopiować i stworzyć nową,działając replikę są od tego muzea militarne i internet.Pozdrawiam.
odpowiedz .=… a po co tworzyć broń …..nas ta przytłaczająca głupota tych chorych panów od panstwa prawa pozabija ……i jeszcze wiecej reklamy wszedzie to już wszyscy zwarjujemy w tym kraju ,na bank !!!!
„podejrzenie naruszenia przepisów ustawy o broni”
Jeśli tak, to Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego są pierd*lnięci.
Broń w/g prawa to jest coś, z czego można wystrzelić, a na oko widać, że tym złomem można co najwyżej rzucić.
Czysta głupota .
Jakiś młody nadgorliwy w Skarbowce chciał się wykazać, a tylko statystyki zanizy, bo sprawca będzie niewykryty i nieukarany, gdyż na Litwie pozostaje poza jurysdykcja polskiej ustawy.
BANDA POLSKICH SKURWYSNÓW I TYLE W TEMACIE.
Bydlaki w mundurkach!
aa.i najważniejsze !! że mamy prawo poświęcone wodą święconą i kadzidłem !!!! i tylko napisać jak bp Ignacy Krasicki napisał ….,>, już mi ta ojczyzna zbrzydła … za dużo w niej kadzidła a za mało mydła,,< a od kilku lat żyje sie w niej coraz smutniej !!! …z tak postrzeganym prawem