Pałac wybudowany został w stylu barokowym. Po połączeniu majątków rodziny Podewils wzniesiono trzy poziomowy obiekt w stylu neogotyckim. Rezydencja w czasach swojej świetności wyróżniała się eleganckimi balkonami i krużgankami, które były ozdobione pięknymi rzeźbami.
Historia Koziej Góry i jego pałacu
Majątek we wsi Kozia Góra już od XIV wieku należał do pomorskiego rodu von Podewilsów, których rodzinnym gniazdem było oddalone o kilkanaście kilometrów na południe Podwilcze (Podewils), o którym możecie przeczytać w innym moim artykule.
Rodzina ta bardzo mocno związana z Szczecińskim książęcym dworem. Podobno m.in. Adam Podewils miał jeździć z poselstwem do króla Kazimierza Jagiellończyka z prośbami o rękę Anny Jagiellonki dla Bogusława X, natomiast Piotr Podewils towarzyszył księciu w wyprawie do Ziemi Świętej.
Historia samego pałacu rozpoczyna się natomiast w XVII wieku, kiedy to barokowy pałac w Koziej Górze został zbudowany z pieniędzy fundacji rodu von Podewilsów. Następnie w 1740 roku majątki Kozia Góra i Malonowo zostały połączone w jedno. Pieczę nad tymi dobrami w 1818 roku objął Heinrich F. Podewils, który przebudował cały dwór nadając mu obecną formę, wybudował dookoła budynki gospodarcze oraz założył przypałacowy park i ogród. Kolejna przebudowa pałacu była pod koniec XIX i na początku XX wieku, nadając mu cechy w styku neogotyckim.
Następnie pałac przeszedł w ręce hrabiny Jadwigi Ponińskiej z rodu Podewils. Kolejnymi właścicielami majątku w Koziej Górze, aż do 1945 roku byli von Waldowie. Po wojnie jak w większości pałaców stacjonowały wojska radzieckie, po przejęciu majątku przez Skarb Państwa Polskiego w 1947 roku, został on przekształcony w PGR i popadał już tylko w ruinę.
Przez kolejne lata z pałacem nie było w ogóle lepiej, obecnie nowy prywatny właściciel rozpoczął prace remontowe, które powoli posuwają się do przodu. Z informacji podanych w sieci można się dowiedzieć m.in. że cała sala balowa została odbudowana w stanie surowym. Odtworzono też stropy, piwnice, schody, zabezpieczono mury spinając klamrami. Zabezpieczono również dachy, przybudówki, garaże i uporządkowany został cały teren łącznie z parkiem przypałacowym. W architektonicznych planach przebudowy, są zamiary przekształcenia głównego budynku na hotel i podniesienia stropu, aby uzyskać dodatkowe piętro. Miejmy nadzieję że właścicielowi wystarczy determinacji i środków by doprowadzić remont do końca.
Galeria zdjęć pałacu:
Jeszcze jednym ciekawym obiektem w dość sporym zespole pałacowo folwarcznym jest spichlerz, który jest równolatkiem pałacu. Przechodził liczne remonty i przebudowy. Zniszczony po wojnie 7-letniej (1756-63) spichlerz wyremontowano i zmodernizowano pod nadzorem wojsk napoleońskich, uwzględniając ich potrzeby w perspektywie wypraw do Rosji. Współcześnie spichlerz wyremontowano w latach 70. XX wieku.
w latach 80-tych palac byl w lepszym stanie, znalazl sie inwestor, przeznaczenie, firma ktora miala dokonac remontu, kosztorys – i… i jednemu z odpowiedzialnych urzednikow sie nie spodobylo, co? ano to, ze to dla Niemca wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr wiecej nie powiem, tak bedzie lepiej