Powracający do blasku pałac z XVII wieku we wsi Kozia Góra (GALERIA)

1

Pałac wybudowany został w stylu barokowym. Po połączeniu majątków rodziny Podewils wzniesiono trzy poziomowy obiekt w stylu neogotyckim. Rezydencja w czasach swojej świetności wyróżniała się eleganckimi balkonami i krużgankami, które były ozdobione pięknymi rzeźbami.

Historia Koziej Góry i jego pałacu
Majątek we wsi Kozia Góra już od XIV wieku należał do pomorskiego rodu von Podewilsów, których rodzinnym gniazdem było oddalone o kilkanaście kilometrów na południe Podwilcze (Podewils), o którym możecie przeczytać w innym moim artykule.
Rodzina ta bardzo mocno związana z Szczecińskim książęcym dworem. Podobno m.in. Adam Podewils miał jeździć z poselstwem do króla Kazimierza Jagiellończyka z prośbami o rękę Anny Jagiellonki dla Bogusława X, natomiast Piotr Podewils towarzyszył księciu w wyprawie do Ziemi Świętej.

Historia samego pałacu rozpoczyna się natomiast w XVII wieku, kiedy to barokowy pałac w Koziej Górze został zbudowany z pieniędzy fundacji rodu von Podewilsów. Następnie w 1740 roku majątki Kozia Góra i Malonowo zostały połączone w jedno. Pieczę nad tymi dobrami w 1818 roku objął Heinrich F. Podewils, który przebudował cały dwór nadając mu obecną formę, wybudował dookoła budynki gospodarcze oraz założył przypałacowy park i ogród. Kolejna przebudowa pałacu była pod koniec XIX i na początku XX wieku, nadając mu cechy w styku neogotyckim.

Następnie pałac przeszedł w ręce hrabiny Jadwigi Ponińskiej z rodu Podewils. Kolejnymi właścicielami majątku w Koziej Górze, aż do 1945 roku byli von Waldowie. Po wojnie jak w większości pałaców stacjonowały wojska radzieckie, po przejęciu majątku przez Skarb Państwa Polskiego w 1947 roku, został on przekształcony w PGR i popadał już tylko w ruinę.

Przez kolejne lata z pałacem nie było w ogóle lepiej, obecnie nowy prywatny właściciel rozpoczął prace remontowe, które powoli posuwają się do przodu. Z informacji podanych w sieci można się dowiedzieć m.in. że cała sala balowa została odbudowana w stanie surowym. Odtworzono też stropy, piwnice, schody, zabezpieczono mury spinając klamrami. Zabezpieczono również dachy, przybudówki, garaże i uporządkowany został cały teren łącznie z parkiem przypałacowym. W architektonicznych planach przebudowy, są zamiary przekształcenia głównego budynku na hotel i podniesienia stropu, aby uzyskać dodatkowe piętro. Miejmy nadzieję że właścicielowi wystarczy determinacji i środków by doprowadzić remont do końca.

Galeria zdjęć pałacu:

Zdjęcie jeszcze przed rozłożeniem rusztowania i rozpoczętym remontem
Zdjęcie jeszcze przed rozłożeniem rusztowania i rozpoczętym remontem

Jeszcze jednym ciekawym obiektem w dość sporym zespole pałacowo folwarcznym jest spichlerz, który jest równolatkiem pałacu. Przechodził liczne remonty i przebudowy. Zniszczony po wojnie 7-letniej (1756-63) spichlerz wyremontowano i zmodernizowano pod nadzorem wojsk napoleońskich, uwzględniając ich potrzeby w perspektywie wypraw do Rosji. Współcześnie spichlerz wyremontowano w latach 70. XX wieku.

Zdjęcie przypałacowego spichlerza
Zdjęcie przypałacowego spichlerza w powiększeniu

Zdjęcia pałacu są autorstwa Romana Lewińskiego, któremu dziękujemy i pozdrawiamy!

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. w latach 80-tych palac byl w lepszym stanie, znalazl sie inwestor, przeznaczenie, firma ktora miala dokonac remontu, kosztorys – i… i jednemu z odpowiedzialnych urzednikow sie nie spodobylo, co? ano to, ze to dla Niemca wrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr wiecej nie powiem, tak bedzie lepiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.