Jak widać nie tylko nasze krajowe muzea mają problemy z inwentaryzacją i nie wiedzą co posiadają w swoich magazynach. W magazynie należącym do Muzeum Luksorskiego, odnaleziono skrzynię zapakowaną przez archeologa Howarda Cartera, odkrywcę grobowca Tutanchamona, a w niej brakujące elementy wyposażenia.
Howard Carter jako pierwszy rozpieczętował nietkniętą przez 3245 lat plombę na drzwiach do grobowca. Był to brytyjski archeolog i egiptolog, który w listopadzie 1922 roku odkrył nienaruszony i bogato wyposażony grobowiec faraona Tutanchamona.
Tutanchamon był władcą Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e. znany jest głównie ze swojego grobowca w Dolinie Królów, który odkryto niemal nienaruszony i wypełniony skarbami, w tym złotą maską pośmiertną, złotym łożem, złotym tronem, alabastrowymi naczyniami, statuą boga Anubisa oraz innymi złotymi statuami, sarkofag z kwarcytu czy królewski rydwan.
Właśnie wśród tych licznych przedmiotów które miały towarzyszyć zmarłemu w zaświatach znajdują się trzy drewniane niewielkie modele łodzi. W jednej z nich dotychczasowo brakowało masztu, pozłacanej nadbudówki oraz elementów kadłuba i olinowania.
Missing pieces to a miniature boat recovered from King Tutankhamun’s tomb in the 1920s have been found in storeroom at the Luxor Museum.https://t.co/7TQrg5J8hN #archaeology #Egypt pic.twitter.com/cCHizjLlAb
— Ticia Verveer (@ticiaverveer) March 7, 2019
Teraz się okazało że te wszystkie brakujące elementy wyposażenia grobowca znajdowały się w skrzynce zapakowanej przez Howarda Cartera. Skrzynia była wyłożona gazetą z dnia 5 listopada 1933 roku.
Jak możemy się dowiedzieć w serwisie internetowym Live Science, skrzynkę odnalazł Mohamed Atwa, dyrektor Muzeum Luksorskiego. Doszło do tego gdy rzekomo osobiście przeglądał muzealne magazyny przygotowując zabytki z grobowca faraona do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie, które ma być otwarte w przyszłym roku.
Według dokumentacji archiwalnej Muzeum Luksorskiego, cenną skrzynkę uznano za zaginioną w 1973 roku. Poinformował na swojej stronie serwis internetowy Live Science.