Średniowieczny złoty gulden reński to najnowsze sensacyjne odkrycie z okolic Kamienia Pomorskiego o którym informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

W okolicach Kamienia Pomorskiego doszło w ostatnich dniach do niezwykłego odkrycia. Pan Daniel Kwaśniak vel Kwaśniewski, pasjonat historii i członek Stowarzyszenia im Św. Korduli, podczas legalnych poszukiwań prowadzonych zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie (decyzja nr 1387/2024 z dnia 16 września 2024 roku), natrafił w warstwie ornej, na głębokości około 10 centymetrów na niezwykle cenną monetę – złotego reńskiego guldena arcybiskupa Ottona von Ziegenheina – arcybiskupa i elektora Trewiru od 1419 r. do 1430 r. Moneta zachowała się w doskonałym stanie, co czyni odkrycie jeszcze bardziej wyjątkowym. Datowana jest na koniec rządów Ottona, na lata 1429-1430. Na awersie monety w centralnym miejscu przedstawiony został arcybiskup Otton von Ziegenhein w stroju liturgicznym, z pastorałem w jednej ręce i krzyżem w drugiej. Wizerunek otacza łacińska inskrypcja OTTONIS / ARCPI”TR’ , oznaczająca „Otto Arcybiskup Trewiru”. Po bokach umieszczono symbole religijne charakterystyczne dla arcybiskupstwa w Trewirze, podkreślające jego władzę duchową. Na rewersie monety ukazana została tarcza herbowa arcybiskupstwa otoczona ozdobnym okręgiem. W otoku monety widnieje inskrypcja „MOnETA-nOVA-AVREA-OVEN”, oznaczająca „Nowa złota moneta Offenbachu”. Moneta ma średnicę 28 mm i grubość 0,7 mm.

„Odkrycie złotego guldena w Polsce jest wydarzeniem unikalnym. Jest to dowód na intensywne kontakty handlowe i polityczne Pomorza z centralną Europą w XV wieku. Moneta mogła trafić na teren Księstwa Pomorskiego jako element wymiany handlowej. Nie można wykluczyć również, że była częścią większego skarbu, który mógł zostać ukryty podczas konfliktów zbrojnych. Odkrycie złotego guldena arcybiskupa Ottona von Ziegenheina to również kolejny dowód na bogatą historię tego regionu i jego znaczenie w średniowiecznej Europie.” – dodaje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Otton jako jeden z kluczowych postaci politycznych i religijnych Świętego Cesarstwa Rzymskiego emitował złote guldeny, które miały ogromną wartość, zarówno materialną, jak i symboliczną.

Jak dodaje pracownik muzeum Pan Daniel pomimo wielu sukcesów, nie kryje radości, tym bardziej, że jego odkrycie przyczynia się do wzbogacenia wiedzy na temat historii regionu. „To niesamowite uczucie móc znaleźć coś tak cennego. Cieszę się, że moje odkrycie może pomóc w lepszym zrozumieniu przeszłości Pomorza” – powiedział.

Muzeum jest niezwykle wdzięczne i dziękuje znalazcy oraz i społeczności lokalnej za przekazanie tej niezwykle cennej monety do ich placówki. To już trzecia złota moneta, w zbiorach tej instytucji. W 2014 roku na ulicy Marii Konopnickiej podczas remontu chodnika odkryto złotą monetę Fryderyka Wilhelma II datowaną na 1794 rok, druga złota moneta odkryta w luty 2024 roku i był to złoty dukat datowany na 1777 rok odkryto przy ulicy Okrzei. Moneta została wybita na terenie Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich.

Zdjęcia i źródło: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Zaskakująco dobry stan monety znalezionej na polu na głębokości 10cm. Widać polski rolnik w 21 wieku używa jeszcze narzędzi drewnianych. Brak uszkodzeń i zarysowań na to wskazuje. To teraz szczerze – ile lat jesteśmy za m… jeżeli w Afryce używa się metalowych?

  2. W tamtych czasach za 3 takie złote dukaty można było kupić całą wieś. Wtedy taka moneta to był prawdziwy skarb (obecnie ich cena to 20-30 tyś zł) dlatego pojawienie się gdzieś 1szt może wskazywać że zakopano tego więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.