Podczas archeologicznych badań ratowniczych prowadzonych w związku z inwestycją budowlaną w miejscowości Szprotawa w woj. lubuskim na ulicy Odrodzenia dokonano niespodziewanego odkrycia ponad 100 szt. srebrnych średniowiecznych monet!
Nieczęsto podczas badań ratowniczych dokonuje się tak nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Skarb ten z pewnością jest bardzo ciekawym elementem wzbogacającym historię regionu.
„Podczas ratowniczych badań archeologicznych prowadzonych w Szprotawie na ulicy Odrodzenia dokonano nieoczekiwanego odkrycia o dużym znaczeniu naukowym. Badaniami kieruje mgr. Radosław Kuźbik z ramienia firmy ISKANDER. W zasięgu dawnej parceli mieszczańskiej, położonej przy jednej z głównych ulic łączących plac rynkowy z Bramą Głogowską (budynek nie zachował się do nią dzisiejszego), natrafiono na znalezisko gromadne. Po wstępnym rozpoznaniu określono, że wszystkie monety to szerokie brakteaty śląskie, które były wybijane w latach 1250-1300. Skarb liczy około 100-150 monet. Ich stan zachowania został oceniony jako dobry.” – czytamy w komunikacje Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Brakteaty zawierają duży procent srebra, dlatego na powierzchni monet obecna jest delikatna, zielonkawa patyna. Monety umieszczono w tekstylnym woreczku, płytko w ziemi.
„Informacje, które udało się zebrać w trakcie metodycznej eksploracji dały sposobność uszczegółowienia pewnych zagadnień. Część odkrytych monet tworzyła stosy w kształcie niewysokich walców. Każe to zatem sądzić, iż zostały one pierwotnie w sposób przemyślany ułożone, po czym ciasno obwiązane materiałem, zapobiegając tym samym ich rozsypaniu. Natomiast nie jest znane kryterium jakim posłużono się przy tym sposobie depozycji. Będzie to ustalane na etapie prac gabinetowych. Tak przygotowane pakiety wraz z luźnymi egzemplarzami schowano w sakiewce, którą następnie ukryto. W przypadku depozytów pieniężnych nieodzownym pytaniem jest kto dokonał ukrycia, kiedy i dlaczego to zrobił.” – dodaje Lubuski WKZ
Na to i inne pytania w najbliższym czasie będą chcieli odpowiedzieć specjaliści. Obecnie możemy jednak założyć, iż była to tak zwana gotówka podręczna należąca do osoby zamożnej jak na tamte czasy. Skarb z pewnością po konserwacji trafi do jakiegoś lokalnego muzeum.
Autorzy: R. Kuźbik & P. Milejski