Ogromne ceramiczne dzbany/amfory sprzed 3 tys. lat, wykorzystywane przez kulturę minojską. Była to jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego.
Co za dzbany… chyba pierwszy raz w życiu używam tego zwrotu w odniesieniu do jego pierwotnego kontekstu! 😉 Kultura minojska (kultura kreteńska) była to jedna z najstarszych i najbardziej tajemniczych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego. Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.
Kultura ta choć świetnie zadokumentowana skrywa wciąż wiele tajemnic, gdyż pomimo że była piśmienna i zostawiła po sobie tysiące glinianych tabliczek z zapisami… to żadna z nich nie wyjaśnia panującej wiary oraz obrządków, czy życia na dworze króla Minosa. Wszystkie tabliczki zawierają zapiski handlowe i rozliczeniowe.
Przeznaczeniem tych ogromnych naczyń było głównie przechowywanie towarów w specjalnych magazynach, gdzie ów dzbany były podwieszane pod sufitami na specjalnych linach. Jeśli zaszła potrzeba, to luzowano linę konkretnego dzbana i magazynier bez pomocy drugiej osoby mógł z wiszącej w powietrzu amfory odmierzyć potrzebną ilość towaru, a następnie znów podciągnąć naczynie wyżej. Dzięki czemu nie tylko swobodnie operowano przechowywanymi w nich dobrami i poruszano się po magazynach/spichlerzach, ale też unikano szkodników, wilgoci itp.