Niesamowite odkrycie na ścianie szczytowej kamieńskiej katedry! W trakcie prac remontowych prowadzonych na dachu katedry w Kamieniu Pomorskim natrafiono na niezwykłe „graffiti”, które ma być związanie z magią ochronną.

Na wysokości około 18 metrów od poziomu posadzki katedry, na wewnętrznej ścianie szczytowej, na gotyckim filarze odkryto wyryty w średniowiecznych cegłach znak apotropeiczny, związany z magią ochronną – apotropeion pochodzi z języka greckiego od słowa oznaczającego obronę. Znak wyryty na kamieńskiej katedrze mógł zabezpieczyć świątynie i wiernych przed mocami zła. Mógł być to demon, złe duchy lub czarownice.

Odkryte na katedrze „graffiti” przedstawia 6 kręgów wpisanych w koło tworząc w centralnej części liście stokrotki. Swoją formą przypomina stylizowany kwiat o sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatkach, wpisanych w krąg (ang. Daisy Wheel, Hexfoil, Witch marks) Najbardziej czytelną jest centralna część rozety, wykonano ją w reliefie wgłębnym.

Podobne odkrycia znane są na terenie Anglii, na terenie historycznego hrabstwa Norfolk (wschodnia część Anglii). Opisał je Matthew Champion w książce „Medieval Graffiti: The Losy Voices od England’s Churches”.

W kulturze średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy takie znaki miały niesamowitą moc. Krąg symbolizował nieskończoność, ale też doskonałość świata natury, ład i porządek. Monogram liczby 7 w chrześcijaństwie symbolizował Doskonałość – Boskość. Przekraczanie kręgu wyrażało również przejście ze świata profanum do świata sacrum. Znak odkryty na terenie katedry mógł powstać w czasie budowy katedry w okresie średniowiecza (XIII -XV wiek), ale również w czasach wczesnonowożytnych ( XVI-XVII) wiek, kiedy to w Europie, jak również Kamieniu odbywały się liczne procesy kobiet posądzanych o czary. Apogeum procesów o czary osiągnął w okresie wojny 30 – letniej (1618 – 1648).Znak został wyryty w miejscu niedostępnym dla ludzi, wysoko nad sklepieniem chóru katedry. Dokładnie nad gotyckim ołtarzem i tabernakulum.

O odkrycie „graffiti” poinformowali pracowników Muzeum pan Wojtek Cichecki remontujący dach katedry.

Źródło i zdjęcia: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. To kwiat życia, znany we wszystkich chyba kulturach starożytnych, od egipskiej do chociażby naszej podhalańskiej. Część zewnętrzna tego kwiatu, jak widać na zdjęciu, została zalepiona zaprawą, przez kogo?

  2. Trzeba by tam wysłać jakiegoś Pana Samochodzika, żeby sprawdził, czy ten znak nie został aby wyryty dwa tygodnie wcześniej nim go odkryto. Rożnych szumowin i specjalistów od reklamy ci u nas dostatek.

  3. „W kulturze średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy takie znaki miały niesamowitą moc.”

    Przypuszczam, że miały taką samą „moc” jak dzisiaj, czyli żadną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.