Nowe inwestycje budowlane nie zawsze muszą być archeologiczną tragedią i masowym niszczeniem naszego dziedzictwa kulturowego – czasem bywają historycznym eldorado! W tym przypadku duży wkład mieli też zwykli pasjonaci, którzy w badaniach licznie wspierali naukowców.

Była siedziba biskupów lubuskich okazuje się mieć znacznie starsze korzenie, sięgają one ponad tysiąca lat sprzed naszej ery i były domem dla wielu różnych kultur. Badania w Górzycy leżącej nad Odrą w woj. lubuskim w powiecie słubickim trwają tak naprawdę od 2008 roku, od 2011 prowadzone są przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Prawie zawsze mają one związek z inwestycjami budowlanymi, głównie domkami jednorodzinnymi które powstają w tym miejscu. Na temat prowadzonych tam wykopalisk miałem okazje porozmawiać z Krzysztofem Sochą, archeologiem który nimi kieruje.

„No takie szczęście czeka nowych mieszkańców tych terenów, ale całkiem dobrze to przyjmują. Co więcej dzięki nim możemy poznać pradzieje tej miejscowości, a są one niezwykle bogate. Bowiem odkrywamy tutaj stanowiska archeologiczne od schyłkowego paleolitu po II wojnę światową.” – mówi Krzysztof Socha

Ostatnie badania archeologiczne prowadzono w Górzycy, przy ul. Lipowej i finansował je prywatny inwestor. Miały one charakter prac wyprzedzających inwestycję, w tym przypadku budowę domów jednorodzinnych. Rozpoczęte zostały pod koniec kwietnia br., w lipcu br. zakończono pierwszy etap prac. Przebadano do tej pory 76 obiektów. Ponad 80% z nich stanowiły groby. Były one związane z trzema okresami użytkowania stanowiska.

„Najstarsze pochówki łączone są z ludnością tzw. kultury mogiłowej (1600 – 1300 p.n.e.). To ich odkrycie najbardziej nas ucieszyło. W I etapie badań odkryliśmy 7 grobów. Poza jednym wyjątkiem, gdzie mieliśmy do czynienia z obrządkiem ciałopalnym, były to groby szkieletowe. Niestety w ich przypadku do dzisiejszych czasów kości uległy już całkowitemu rozkładowi. Konstrukcja tych pochówków była różna. Najczęściej używano kamieni narzutowych, ale również zarejestrowaliśmy pozostałości po elementach drewnianych. Wyposażenie grobów było ubogie. Wyróżnić należy tutaj przedmioty wykonane z brązu: masywną bogato zdobioną bransoletę, pierścionki, okucia głowy, paciorki typu salta leone, szpile czy naczynia gliniane. Warto dodać, że jest to kolejny sezon badawczy na tym stanowisku. W poprzednich latach przebadano i zadokumentowano 37 grobów związanych właśnie z kulturą mogiłową. Wraz 7 grobami z tegorocznych badań stanowisko to tworzy zatem jedną z największych nekropolii przebadanych archeologicznie a związana z kulturą mogiłową (przedłużycką) w Polsce.” – informuje Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Najwięcej pochówków związanych było jednak z cmentarzyskiem ciałopalnym ludności kultury łużyckiej z III i IV okresu epoki brązu (1300-900) i to nad nimi archeolodzy i pasjonaci spędzili lwią część czasu. W przeważającej mierze pochówki te składały się z dużej ilości naczyń ceramicznych, były to naczynia przystawki od wielkich garnków, przez naczynia zdobione ornamentem guzowym, puchary, misy po całkiem malutkie naczynia miniaturowe – te ostatnie mają w sobie sporo uroku i sprawiają chyba najwięcej radości.

Rozmiary grobów były różne od całkiem sporych, w których znajdowało się ponad 30 naczyń przystawek i kilka popielnic po groby jedno popielnicowe z trzema/czterema przystawkami.

Część z naczyń udało się wyjąć w całości. Inne niestety były potłuczone. Według wstępnych szacunków tylko w trakcie tych badań udało się pozyskać imponującą ilość 200! naczyń.

„Na zakończenie prac odkryliśmy również jeden grób ciałopalny z okresu wpływów rzymskich (jako wyposażenie zmarłemu/zmarłej złożono paciorki szklane i zapinkę). Pochówek ten jest ważny, bo świadczy o pojawieniu się kolejnej nekropolii, której chronologię należy określić na pierwsze wieki naszej.” – podsumowuje archeolog

Wykopaliska prowadzili archeolodzy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, w składzie Julianna Sójkowska-Socha i Krzysztof Socha oraz Ireneusz Nalewajczyk. Ponadto prace wspomagało liczne grono wolontariuszy: Wojciech Korfanty, Aleksandra Dudka, Rafał Karbowniczek, Kinga Karbowniczek, Piotr Socha, Krzysztof Sienkiewicz oraz członkowie kostrzyńskiego Stowarzyszenia Bastion Eksploracja Poszukiwania: Monika Bialuk, Marcin Gojtka, Andrzej Litwiniuk, Marcin Piprzka, Robert Rudnicki, Grzegorz Ugrynowicz i inni.

W imieniu naukowców dziękujemy także innym, nie wymienionym z imienia i nazwiska osobom, które choć chwilkę swojego cennego czasu poświęciły na poznawanie historii tego miejsca.

Badania archeologiczne będą kontynuowane. Zabytki trafią do zbiorów Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Lecz zanim będzie można je zobaczyć na jakiejś wystawie to minie trochę czasu, bowiem naukowców czeka teraz żmudna praca związana z inwentaryzacją, opisaniem i wykonanie różnego rodzaju analizy specjalistycznych.

Zdjęcia: Krzysztof Socha – Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.