Podczas Powstania Warszawskiego reduta powstańcza i miejsce ciężkich walk. Poznajcie historię tego miejsca i zobaczcie galerię zdjęć budynku naznaczonego wieloma bliznami i krwią naszych bohaterów!

Jest to historyczne miejsce, w XVIII wieku stała tu mennica ostatniego Polskiego monarchy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Następnie znajdował się tam budynek filii rosyjskiego Banku Państwa, który powstał w latach 1907-1911, a został zaprojektowany przez rektora Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, profesora Leontija Nikołajewicza Benois. Następnie od roku 1918 znajdowała się w tym budynku siedziba Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, a od 1926 roku Banku Polskiego Spółka Akcyjna, mieszczący się przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie. Była to wzorcowa i wiodąca instytucja bankowości polskiej, na kształt Bank of England czy Deutsche Banku.

Budynek Banku Państwa w Warszawie ul. Bielańska 1908

Przez okres okupacji niemieckiej w latach 1939-1944 budynek był siedzibą Banku Emisyjnego, w którym miała miejsce m.in. słynna akcja ekspropriacyjna (wywłaszczeniowa) 100 mln złotych na rzecz Armii Krajowej. Po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 roku budynek, który stał się powstańczym bastionem, został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie. Miało też z niego miejsce jedyne udane przebicie się do Śródmieścia z upadającej Starówki przez żołnierzy zgrupowania Radosława.

Bank Polski w trakcie Powstania Warszawskiego

Po zakończeniu wojny wyburzono znaczną część mocno uszkodzonego budynku, zostawiając jedynie jego zachodnie skrzydło, które z czasem zostało wpisane do rejestru zabytków. W 1945 roku było ono użytkowane przez Ministerstwo Finansów.

Następnie w latach 90. planowano w tym miejscu umieszczenie Muzeum Powstania Warszawskiego, jednak w 1993 roku budynek został sprzedany. Dobudowano tam część użytkową w której powstał biurowiec Senator, zachowując przy tym zabytkowe elementy ścian i fundamenty, na których widoczne są liczne ślady zaciętej walki.

Na ścianie budynku widnieje tablica upamiętniająca z napisem „Reduta Banku Polski. Tu podczas Powstania Warszawskiego w obronie Starego Miasta walczyli i ginęli żołnierze Armii Krajowej zgrupowania mjr. „Sosny” pododcinka „Gozdawy” 1 VIII – 2 IX 1944″. Obok niej znajduje się pomnik w kształcie symbolu Polski Walczącej, a na jej murach widnieje jeden z „plastrów” – Warszawskie blizny.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.