Najnowsza publikacja archeologów wyjaśnia sprawę tajemniczego skarbu starożytnych monet odkrytego przez poszukiwaczy w 2017 roku na brzegu rzeki w Holandii. Naukowcy twierdzą że była to swego rodzaju zapłata za bezpieczne przejście przez wodę!

W czasach rzymskich w tej wąskiej części rzeki gdzie doszło do odkrycia znajdowała się płytka przeprawa nazywana potocznie jako „bród”. Przesądni podróżnicy prawdopodobnie oferowali monety bóstwom, aby zapewnić bezpieczne przejście przez rzekę, coś jak życzenia przy wrzucaniu monety do fontanny, pisali archeolodzy w raporcie wydanym 6 czerwca przez Agencję Dziedzictwa Kulturowego Holandii.

Wiele monet miało „wojskowe ilustracje”, które mogą przypominać wcześniejszą lokalną praktykę umieszczania przedmiotów związanych z wojną, takich jak topory, miecze i hełmy, wzdłuż rzek i innych obszarów wodnych, powiedziała współautorka raportu Liesbeth Claes, archeolog na Uniwersytecie w Leiden w Holandii. „Może to być przedrzymski zwyczaj, który trwał w okresie rzymskim, ale w inny sposób” – powiedział Claes w oświadczeniu. Wydedukowanie, że ta praktyka utrzymywała się, „było ważnym momentem odkrywczym w mojej karierze akademickiej” – dodaje autorka.

Poszukiwacze, bracia Nico i Wim van Schaijk, znaleźli monety za pomocą wykrywaczy metali wzdłuż rzeki Aa (tak… rzeka nazywa się „Aa” ;)) w wiosce Berlicum. W skład odkrytego skarbu wchodziły cztery srebrne denary i 103 sestercje z brązu (o wartości jednej czwartej denara). Po tym, jak bracia van Schaijks zgłosili znalezisko na specjalnej stronie Portable Antiquities of the Netherlands, która kataloguje artefakty znalezione w tym kraju, na miejsce wyruszyli archeolodzy, którzy znaleźli w tym miejscu brązowy wisiorek z uprzęży końskiej i dwie kolejne rzymskie monety, co daje w sumie 109 monet. Wszystkie monety zostały wybite w latach 27 p.n.e. i 180 n.e., podczas gdy wisior datowany jest na okres od 120 do 300 n.e.

Fakt, że te monety nie były zbyt cenne (na przykład nie było żadnych złotych monet); były rozproszone na dużym obszarze i nie były ukryte razem w „skrzyni lub amforze”; i zostały wybite przez okres ponad 200 lat sugerowały, że monety nie zostały ukryte przez jedną osobę lub grupę jako pojedynczy skarb, ale prawdopodobnie zostały „zdeponowane przez różnych ludzi przez dłuższy okres czasu” – powiedział Claes.

Podczas analizy stanowiska przez zespół znaleziono dokument z 1832 roku, w którym odnotowano ścieżkę przecinającą rzekę właśnie w tym miejscu. „Najwyraźniej w tym miejscu znajdował się bród, w którym ludzie mogli przeprawiać się przez rzekę” – powiedział Claes. „Później bród przestał być używany. Ta informacja, wraz ze znaleziskiem monet, przekonała nas, że podróżnicy w czasach rzymskich porzucali tu monety jako ofiarę za bezpieczną przeprawę”.

Historyk Liesbeth Claes i poszukiwacz Wim van Schaijk przyglądają się skorodowanym rzymskim monetom. fot. Tessa de Groot

Chociaż rzeka nie jest rwąca to, „W szczególności dla handlowców ważne było, aby móc bezpiecznie przetransportować swoje towary na drugą stronę” – powiedziała archeolog. „I jest też istotny fakt, że w czasach starożytnych rzeki zawsze miały jakieś święte połączenia”, co potwierdzałoby hipotezę, że monety były ofiarami dla bóstw.

Archeolodzy nie znaleźli jeszcze w tym miejscu konkretnych dowodów na istnienie brodu z czasów rzymskich. Ale mają nadzieję, że przyszłe wykopaliska pomogą odkryć ślady jego istnienia, napisali w swoim raporcie. Co więcej, chociaż zespół pochwalił amatorów za odkrycie monet, idąc dalej zaleca by „nie zezwalać na dalsze poszukiwania w tym terenie aby nie wyrywać monet z ich kontekstu”.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.