Najstarsze, największe, najważniejsze. Co roku dowiadujemy się o niesamowitych odkryciach i wydarzeniach dokonywanych zarówno przez naukowców jak i pasjonatów badania przeszłości. Archeologiczne Sensacje 2020 są formą docenienia ich trudu i zaangażowania w badanie naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Chyba każdy wie czym jest Nagroda Akademii Filmowej potocznie zwana Oscarem? Jak wiele innych nagród, również i ta przyznawana corocznie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej ma na celu uznanie czyjejś doskonałości w określonej dziedzinie pracy, a w tym przypadku sztuce filmowej. Oczywiście ani Oscary ani przemysł filmowy nie są jedynymi, które chcą docenić swoich wybitnych członków. Słyszymy o nagrodach Człowieka Roku, Pulitzera, Tony, Grammy, Emmy, Złotych Piłkach, Złotych Lwach, Złotych Malinach… Co roku mamy możliwość zapoznania się z zestawieniem najlepszych filmów, gier, piosenek, książek, komiksów czy chociażby urządzeń elektronicznych minionego roku.
W tym samym czasie dziesiątki tysięcy naszych rodaków nie tylko w kraju, ale i za granicą, niezależnie od tego czy praży słońce, leje deszcz czy sypie śnieg poświęca swój czas i życie na badanie przeszłości, zarówno tej bardzo bliskiej jak i niewyobrażalnie odległej. Niezależnie w jakich warunkach to robią – w pocie czoła, na kolanach, kopiąc lub grzebiąc w ziemi, piasku lub błocie, przetrząsając zakurzone i zapomniane archiwa i magazyny, a może projektując najnowszą wystawę czasową, czasopismo Archeologia Żywa dwa lata temu pomyślało, że należałoby docenić również ich zasługi.
I choć w pierwszym wydaniu myśleliśmy samolubnie jedynie o archeologach, nie da się oddzielić naszej ukochanej nauki od setek tysięcy osób nie tylko z innych dyscyplin naukowych, ale również tych z nauką ściśle niezwiązanych. Archeologowie, historycy, architekci, antropologowie, odkrywcy, poszukiwacze, numizmatycy, biologowie, rekonstruktorzy, genetycy, muzealnicy, regionaliści, etnologowie – wszyscy mają jedną wspólną cechę – są pasjonatami przeszłości i należy im się przynajmniej ten honorowy (i zdecydowanie bezcenny) tytuł. Dlatego też Archeologiczne Sensacje 2020 organizowane są we współpracy z miesięcznikiem „Odkrywca” oraz blogiem „Zwiadowca Historii”! A w przyszłości liczymy, że do naszego skromnego grona dołączą kolejni, dzięki czemu będziemy mogli zaprezentować jak najpełniejszy obraz tego co działo się w minionym roku.
W tegorocznej odsłonie w każdej kategorii wybraliśmy 6 nominowanych, a teraz pozostawiamy wszystko w Waszych rękach. Pod tym linkiem, na stronie Archeologii Żywej, każdy może zagłosować na swojego faworyta w poszczególnej z kategorii.
Głosowanie potrwa do godz. 23:55, dnia 10 stycznia 2021 r.
Wyniki plebiscytu ogłosimy o godz. 20:00, dnia 14 stycznia 2021 roku na Facebooku Archeologii Żywej podczas spotkania na żywo w ramach internetowego cyklu „Kontekst”. W jego trakcie Bartłomiej Stój („Zwiadowca Historii”), Radosław Biel („Archeologia Żywa”) i Andrzej Daczkowski („Odkrywca”) nie tylko zaprezentują zwycięzców głosowania, ale przybliżą inne ważne wydarzenia i odkrycia 2020 roku, które nie załapały się do oficjalnej szóstki nominowanych.
Do głosowania zatem i widzimy się 14 stycznia przed monitorami!
Autor: Radosław Biel