Grób germańskiego wojownika z plemienia Gepidów z VI wieku, czyli okresu wędrówek ludów odkryto niedawno na pozostałościach starożytnego rzymskiego miasta Viminacium we wschodniej Serbii. Miasto to jest jednym z najważniejszych rzymskich stanowisk archeologicznych w tej części Europy.
Ten wojownik został pochowany wraz z kilkoma godnymi uwagi atrybutami składającymi się z żelaznego miecza (długość 92 cm), włóczni po której pozostał grot, żelaznego pasa, grzebienia wykonanego z kości i jednego naczynia ceramicznego.

Jak dotąd w rzymskim mieście Viminacium znaleziono kilkadziesiąt gepidyjskich grobów, grupa tych plemion była blisko spokrewniona z Gotami. Ciekawe dla szkieletów ludu tego plemienia jest posiadanie sztucznego odkształcenia czaszki. Wśród odkrytych szczątków 31 zmarłych wszystkie czaszki zostały celowo odkształcone i wydłużone. Praktyka ta została udokumentowana wśród Gepidów, którzy mianowicie przejęli ją od Hunów.

Viminacium usytuowane było na prawym brzegu Mławy (dopływu Dunaju), leży dokładnie 12 km na północ od serbskiego Pożarevaca, dzisiejszy wsi Stari Kostolac i Drmno. Pozostałości antycznego miasta na terenie tych wsi stwierdzono już w XVIII wieku. Ciekawostką jest że teren ten był miejscem pierwszych w Serbii wykopalisk archeologicznych rozpoczętych w 1882 roku przez architekta Mihajlo Valtrovicia. Właściwe metodyczne prace badawcze podjął jednak dopiero w latach 70. XX wieku archeolog Miloje R. Vasić i jego współpracownicy.

Dzięki dokonanym przez nich odkryciom starożytne Viminacium zyskało miano „bałkańskich Pompejów”. Miasto posiadało amfiteatr na 12 tysięcy miejsc wraz z hipodromem, akwedukt oraz termy wraz z hypocaustum (systemem wewnętrznego ogrzewania). Poza tym łącznie na badanym obszarze odkryto blisko 14 tysięcy zróżnicowanych pochówków datowanych od I do VI wieku n.e.

W pobliżu miasta odnaleziono też w czerwcu 2009 prawie nienaruszone szczątki mamuta stepowego, pochodzące ze środkowego plejstocenu. W miejscu tym odsłonięto następnie w 2012 roku cmentarzysko tych zwierząt zawierające kolejne 7 szkieletów.

Do przedrzymskich znalezisk należy również znaleziona na terenie ruin amfiteatru statuetka bóstwa żeńskiego sprzed ok. 4 tys. lat. Odkrycie to dokonane w 2012 roku, łączone jest z niemal bliźniaczym idolem znalezionym w Kličevacu w 1881 roku, a bezpowrotnie zaginionym po I Wojnie Światowej. Figurka prawdopodobnie została zniszczona w czasie bombardowania Belgradu.
