Wspaniałe greckie mozaiki, które zostały odkryte kilka lat temu w Turcji, w pobliżu granicy z Syrią. Mają po 2200 lat i cały czas wyglądają jak nowe!

Zeugma to antyczne miasto, które jest obecnie w prawie 80% zanurzone pod wodą w wyniku powodzi spowodowanej budową pobliskiej tamy. Z tego powodu w 2014 roku zespół archeologów pod przewodnictwem profesora Kutalmisa Görkaya z Uniwersytetu w Ankarze szukał zabytków w okolicy i przypadkowo natknął się na to imponujące odkrycie. Trzy greckie mozaiki z III wieku p.n.e. zachowały się pod ziemią w idealnym stanie.

Pierwsza mozaika przedstawia portrety dziewięciu Muz, w środku jest Muza Calliope otoczona przez swoje siostry; Clío, Euterpe, Thalia, Melpómene, Terpsícore, Erato, Polimnia i Urania.

Druga natomiast prezentuje Ocean i Tethys(Tetyda) – w mitologii greckiej bogini i uosobienie „żeńskiej” siły rozrodczej morza; jedna z tytanid. Należała do pierwszego pokolenia tytanów. Uchodziła za córkę Uranosa i Gai. Wychowywała Herę, którą oddała jej pod opiekę Reja podczas walki Zeusa przeciw Kronosowi. Mieszkała na dalekim Zachodzie – w miejscu, gdzie Helios kończył swój bieg.

Ostatnia mozaika jest poświęcona Thalii, muzie komedii i poezji. Eksperci twierdzą, że specjalne szklane elementy mozaiki zostały stworzone dokładnie dla samej tej mozaiki.

Mozaika z Thalii

Niezwykle uderzające zachowanie żywych kolorów jak i piękno samych bohaterów czyni wszystkie trzy sztuki bardzo wyjątkowymi. Można powiedzieć że jest to niezwykłe anonimowe dzieło sztuki.

Jak wspomniałem Zeguma jest miastem antycznym na pograniczu Azji Mniejszej, Syrii i Mezopotamii. Została założona w 300 roku p.n.e. przez generała Aleksandra Wielkiego i Greków – ochrzczona nazwą „Seleucia”. Miasto początkowo było macedońską kolonią wojskową strzegącą przeprawy przez Eufrat, na cześć założyciela nazwaną Seleucją nad Eufratem lub Seleucją przy Moście.

Następnie w 64 roku p.n.e. miasto podbija Imperium Rzymskie, które przemianowało je na Zeugma (co w starożytnej Grecji oznacza „most” lub „przejście”). W V i VI wieku miasto to należało do cesarstwa bizantyńskiego. Jednak w 253 roku zostało zajęte przez Persów, a następnie była nękana powtarzającymi się najazdami arabów. Później, w X-XII wieku istniała tu niewielka osada Abbasydów, a od XVII wieku – wioska Belkis.

Ruiny tego starożytnego miasta są od dwudziestu lat nieustannie zalewane z powodu budowy tamy na Eufracie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.