Nie będzie to przesada gdy napiszę że to znalezisko jest zwyczajnie piękne. Odkryta w Anglii przy pomocy wykrywacza metali przez naszego rodaka Dawida Adamowskiego ozdoba, pochodzi z okresu wiktoriańskiego – jest to dokładnie złoty wisiorek z pieczęcią.
„Przerosło to moje najśmielsze marzenia” – powiedział nam o swoim odkryciu Dawid, który na co dzień ukrywa się pod pseudonimem „Odkrywca Goblin„, prowadząc popularny na wyspach ale i w naszym kraju kanał w serwisie YouTube.
„Można powiedzieć że moja przygoda z detektorem zaczęła się początkiem tego roku. W każdy czwartek niezależnie od pogody o świcie ruszam na wspólne kopanie z Mariuszem Ciepluchem (Golden Manek).” – mówi o swojej pasji Dawid.
Szczęśliwy znalazca to odkrycie prezentuje w swoim najnowszym filmie z poszukiwań pt. „Znalazłem Skarb!!! Jest Złoto…„. Nie jest to też jego jedyne ciekawsze znalezisko w ostatnim czasie. Niedawno znalazł srebrną monetę z XVII wieku, wybitą za króla Karola I Stuarta. Jest to dokładnie half crown (pół korony) z lat 1636-1638.
„Jakiś czas temu zmieniłem wykrywacz na ORX od XP i myślę właśnie wtedy zaczęła się moja dobra passa. Jednak to co się wydarzyło w ostatni czwartek przerosło moje największe marzenia. Sygnał tak naprawdę nie różnił się od innych. Cały czas czuje ogromną radość i niedowierzanie.” – dodaje poszukiwacz
Życzymy więc naszemu rodakowi na wyspach by dobra passa go nie opuszczała. Tymczasem wróćmy do znaleziska. Do jego odkrycia doszło tydzień temu na polach pod samym Londynem. Pochodzi z połowy XIX wieku, czyli z epoki wiktoriańskiej i właśnie w tym stylu jest wykonany. W 9-karatowe złoto oprawiono gemmę (kamień), wykonaną prawdopodobnie z granatu lub karneolu. Gemma ta ozdobiona jest na styl rzymskich kamieni intaglio, widnieje na niej głowa w hełmie należącym do centuriona.
Jeśli zastanawia Was co się stanie teraz z tym małym skarbem to zapewne się zaskoczycie. Poszukiwacz zadeklarował że z pewnością zgłosi swoje odkrycie odpowiednim służbom i to decyzja co się stanie z tym przedmiotem zostaje w ich rękach. Jednak zgodnie z tamtejszym prawem przedmioty które nie są starsze niż 300 lat, nawet jeśli są wykonane ze złota nie wpisują się w ramy określenia „skarb”. Co za tym wszystkim idzie prawdopodobnie to małe cudo zostanie w posiadaniu jego znalazcy.
A gdzie ma zostać, przecież to on znalazł i jest jego. Cywilizacja.