Sensacyjne znalezisko z epoki brązu na Podkarpaciu – archeolodzy są poruszeni

2
sztylet epoka brązu stowarzyszenie Galicja
Sztylet z epoki brązu odkryty wykrywaczem w trakcie poszukiwań członków Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja"

Wyjątkowe znalezisko prawdziwego pasjonata, poruszyło środowisko naukowe. Sztylet z epoki brązu, jakiego analogii na terenie naszego kraju dotychczas nigdy nie odnaleziono? Poznajcie historię odkrycia artefaktu.. na którego opracowanie czekamy z niecierpliwością!

Bohaterem całej sytuacji jest Krzysztof Opic – poszukiwacz o którego podobnych dokonaniach pisałem niespełna 3 miesiące temu. Poszukując śladów dawnych wojen i bytności człowieka, wykorzystując do tego wykrywacz metalu. Kolejny raz odkrywa na Podkarpaciu zabytek sprzed tysięcy lat. Pasjonata działa legalnie zrzeszony w Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznym „Galicja”, na pozwoleniu od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Detektorysta kilka dni temu na terenie powiatu przeworskiego natrafił na sztylet z epoki brązu, który po konsultacji z archeolog Małgorzatą Pałeczką z WKZ w Przemyślu został podjęty. Stało się to oczywiście po uprzednim zadokumentowaniu znaleziska. Następnie miejsce odkrycia zostało zabezpieczone i wszystko wskazuje, że są tam kolejne zalegające głębiej obiekty, które spokojnie zaczekają na właściwe badania. Cała sprawa choć jest wciąż rozwojowa to pod względem wartości historycznej bezcenna i to nie tylko dla regionu.

Zapraszam do krótkiego wywiadu z znalazcą:

– Niedawno w trakcie poszukiwań udało Ci się odkryć dwa średniowieczne topory oraz siekierkę tulejową z epoki brązu. Kolejny raz szczęście się do Ciebie uśmiecha, a zabytki które odkrywasz w znacznym stopniu zmieniają spojrzenie na z pozoru nieważną okolicę. Jak na te zgłoszenia patrzą naukowcy?

„Podobnie jak ja są w wielkim szoku, może nawet większym. Archeolodzy nie są trochę zgodni, której kulturze i do dokładnie którego okresu, przypisać można ten sztylet. Dopiero po szczegółowych badaniach dowiemy się czegoś więcej.” – mówi znalazca

– Czyli jak rozumie nie jest to typowy sztylet z epoki brązu, związany z przypisywaną dotychczas tego typu przedmiotom kulturą halsztacką?

„Właśnie archeolodzy podejrzewają że może mieć to o wiele bardziej sensacyjne pochodzenie. Prawdopodobnie sztylet ten związany jest z kulturą Otomani-Füzesabony i jest pierwszym takim zabytkiem odkrytym w naszym kraju. Najbliżej podobne artefakty odkryto chyba jedynie w Czechach. Naprawdę trudno mi w to dalej uwierzyć!” – powiedział Krzysztof, pasjonata z SEH 'Galicja’

– Co od siebie dodasz jeszcze o tym znalezisku i samej Waszej współpracy z naukowcami oraz urzędami, która jest jak się nie mylę bardzo dobra?

„Naprawdę bardzo fajnie jest odkryć kolejny raz coś tak starego, a jeszcze lepiej mieć możliwość to przekazać i zachować dla przyszłych pokoleń. Po przebadaniu trafić ma to na muzealną ekspozycję – to chyba największa radość i satysfakcja w tym wszystkim.” – podsumował całość Krzysztof Opic, znalazca sztyletu z brązu

Kultura Otomani-Füzesabony której przedstawiciele budowali na terenie Słowacji, Węgier i Rumunii ogromne kompleksy osadnicze, miała znacznie rozwiniętą metalurgię z brązu i złota oraz ważny dla rozwoju handel dalekosiężny. W początkach epoki brązu była łącznikiem między światem anatolijsko-bałkańskim, a obszarem Morza Bałtyckiego. Najlepiej udokumentowanym stanowiskiem archeologicznym, który wiąże się z nimi jest „Karpacka Troja”. Przedstawiciele tej kultury pozostawili tam po sobie blisko 90 tys. charakterystycznych dla siebie zabytków.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

  1. Sztylet z brązu został wykonany przez przedstawicieli Kultury Pilińskiej 1300 – 700 r. p.n.e. tereny Słowacji oraz Węgier.Gratulacje dla Krzyśka.
    pozdrawiam Marek K

  2. To ja będąc tam na spacerze zgubiłem ten sztylet posiadany w mojej rodzinie od 3 tys lat, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Jako dowód moge go opisać. Proszę o zwrot mojej włassności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.