Niezwykła sensacja archeologiczna – miecz z ok. XII wieku został wydobyty z Odry podczas inwestycji „Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra”. Znaleziska dokonano w marcu jednak dopiero teraz zostało ono zaprezentowane i trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie.
O oczyszczaniu kanału w Szczecinie pisaliśmy już tutaj Niezwykłe skarby z dna kanału w Szczecinie + torpeda w Chałupach. W sumie w czasie trwania tej inwestycji wydobyto już ponad 100 ton różnego rodzaju obiektów.
„Miecz jest zachowany nieomal całkowicie, z odłamanym czubkiem i niewielkim fragmentem sztychu, z którego zachowana część uległa zagięciu i rozerwaniu. Zachowana jest pozostała partia głowni, jelec i rękojeść z głowicą. Niemal ¼ zachowanej głowni tkwi od strony jelca we fragmencie skórzano-drewnianej pochwy. Zachowana długość całkowita okazu wynosi obecnie 108 cm” – mówi archeolog i Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu – Aleksander Ostasz
W całej Europie nie zachowało się zbyt dużo podobnych egzemplarzy mieczy, jest on tzw. typu XII i ma 108 cm długości. Naukowcy wstępnie oszacowali, że broń najprawdopodobniej pochodzi z lat 1170-1330. Oręż posiada drobne ubytki, tj. odłamany czubek i niewielką część sztychu. Unikatowości tej wciąż świetnie zachowanej broni nadaje zachowany fragment skórzanej pochwy. Średniowieczne miecze z zachowaną pochwą to niezwykle rzadkie znalezisko, w całej Europie jest prawdopodobnie tylko dwa takie egzemplarze. W tym wypadku spoczął on w środowisku beztlenowym który sprzyja zachowaniu materiałów organicznego pochodzenia.
Nie jest jeszcze znane dokładne pochodzenie tego unikatowego zabytku, przed badaczami sporo pracy. Wiemy że po konserwacji planowana jest jego ekspozycja w Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!