Dnia 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, po 123 latach zaborów (1795–1918) Polska była znowu wolna!
Narodowe Święto Niepodległości jest to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Dokładnie dziewiętnaście lat później, na pamiątkę tego wydarzenia, Sejm RP ustanowił dzień 11 listopada Świętem Niepodległości. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Warto dodać że – Polska odzyskała niepodległość jako królestwo, dopiero 14 listopada zmieniony został ustrój na republikański; przez 3 dni niepodległa Polska była Królestwem w XX wieku.
Warszawa, 11 listopada 1918 r.
Rada Regencyjna do Narodu Polskiego.
Wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu.
Po utworzeniu Rządu Narodowego, w którego ręce Rada Regencyjna, zgodnie ze swymi poprzednimi oświadczeniami, zwierzchnią władzę państwową złoży, Brygadier Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż Rządowi Narodowemu zobowiązuje się złożyć, co potwierdza podpisaniem tej odezwy.
Aleksander Kakowski, Józef Ostrowski, Zdzisław Lubomirski, Józef Piłsudski
Odbudowa państwa polskiego po 123 latach niewoli była wydarzeniem przełomowym. Wysiłek wielu Polaków, trud i ofiara poniesiona na frontach I wojny światowej oraz aktywne działania dyplomatyczne doprowadziły do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Liderami tego procesu byli tytułowi Ojcowie Niepodległości: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński. Jest wśród nich artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.
Dodam taką anegdotę z Romanem Dmowskim, ojcem polskiego ruchu narodowego w roli głównej: Gdy zapytano go kiedyś jak widzi szansę na poprawę relacji z Ignacym Paderewskim, miał odpowiedzieć: „Trzeba udusić panią Paderewską”. Słynący z nietuzinkowego poczucia humoru mąż stanu odegrał jedną z kluczowych ról w procesie odzyskiwania niepodległości przez Polskę.
Z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości w całym kraju powstało sporo ciekawych murali, zaprezentuje Wam kilka z nich.
Dla przypomnienia jeszcze piękny fragment z filmu „Syzyfowe prace” – wiersz A.Mickiewicza „Reduta Ordona”.
Pamiętajcie dziś i myślcie o tych… którzy o Was pamiętali i myśleli oddając własne życie, abyśmy dziś mogli świętować nasz dzień Niepodległości!! Spokojnego i dumnego dnia Niepodległości Wam wszystkim życzę!
Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!
Ojczyzna.
Polska krajem jest wolności
czystą przestrzenią niepodległości,
historią i myślą
mkną wszelkie idee
gościnnośc jest tolerancją
ziemia – matką.
Polski patriotyzm
europejski patriotyzm
jak piękno księżyca
niczym wolność słońca
boskim niebem niebieskim
mnkie gościncem królewskim
flagą i krzyżem odwiecznym.
Niechaj żyje Polska
zawsze przecudna, wspaniała
ojczyzna doniosła
niech będzie Niepodległa Polska
jak gwiazda i Europa.
Las oddycha piersią życia
słowo polskie jest i polska jest informatyka
polskie nuty mkną melodią
polsa jest muzyka
bialo-czerwona uszanowana
powiewa flaga
przy boku Europy
rodzi się nowy patriotyzm.
Rodzi się serce ojczyźnie w podzięce
gdzie wolne jest miejce i polskie drogi
ojczyste sprawy i pokolenia
pracą i nauką
dzialalnością i sztuką
mieni się Polska
taka niepodległa, taka listopadowo wolna.
Wiele się jeszcze panoram mieni
przecudownej tej Polskiej ziemi
wśród Matek Polek
wśród narodu i ludzi
dobra i wolna Polska się budzi.
Znaczenie przyjmuje postać św. Marcina i symbolika barw narodowych oraz pomników czy wystaw. Przedstawia to w dobrym świetle naszą Ojczyznę w globalnym świecie. Możliwe, że w przyszłości nawet jedna z gwiazd na fladze Unii Europejskiej powinna być podzielona własnie na barwy biało-czerwone ze względu na słowiański charakter miejsca Polski.
Czyste patriotyczne myśli budują wiele tradycji i przestrzeni niepodległości, a takę wiele innych starych i nowych idei w tym niesamowitym dla polaków dniu jakim jest 11 listopada.
Wykopałem ostatnio na działce podobnego orzełka, ale bez korony i z większą ilością punktów na dolnej linii tarczy. Mogę prosić o informacje na jego temat? Mogę podesłać zdjęcia.
Podeślij na kontakt@zwiadowcahistorii.pl